• bltmakinesatis@gmail.com
 Yaş Boya Kabini

Yaş Boya Kabini

Yaş Boya Kabini ; Yaş boya kabinleri hangi ürün daha fazla boyama yapılacak ise o ürünlerin ebatlarına ve türüne göre kullanılmaktadır. Yaş boya kabinleri genellikle otomobil, mobilya gibi ürünlerin pürüzsüz bir şekilde boyanabilmesi için kullanılır. renk değiştirme işlemleri de yaş boya kabinleri içinde yapılan boyama işlemlerinden birisidir. Bir çok özelliği bulunan yaş boya kabinlerinin en büyük avantajı bir ortamda yaş boya kullanılırken o ortamda yaş boyanın bir odacık içinde yapıldığından etrafa hem kokusu hem de sıvısının sıçramamasıdır.

Yaş boya kabini türlerinde; ahşap kapı boyama, metal kapı boyama, araba parçaları boyama ve tüm mobilya çeşitlerinin boyanması mümkündür. Sıvı olan boyanın boya yapan personelin sağlığına dokunmaması için mutlaka tüm boyama tesislerinde yaş boya kabini ve yaş boya tabancası bulunması gereklidir. Yaş boya tabancaları daha çok ince ve küçük alanların ayrıntısını boyamak için kullanılmaktadır.

Yaş Boya Kabinlerinin Özellikleri ; Yaş boya kabinleri bir çok teknolojik özellikler ile donatılmış olarak üretilmektedir. Bu teknolojik özelliklerin yaş boya kabinlerinde bulunması bu kabinlerin daha kolay kullanımını ve daha pürüzsüz bir şekilde kabinler için de ürünlerin yaş boya ile boyalarının değişiminin yapılmasını veya sıfırdan boyanmasının sağlanmasıdır. Yaş boya kabinlerinin özellikleri arasında; galvaniz olması, paslanmaz olması, konstrüksiyon alternatiflerinin olması, su havuzlarının bulunması, su perdelerinin paslanmaz olması ve bakımının da kolay bir şekilde yapılması özellikleri bulunmaktadır.

Yaş boya kabinleri içinde tıkanmaları önleyebilecek uygun çapta borular, uygun çapta vanalar ve sökülebilir tipte bulunan yıkama nozulu bulunmaktadır. Yaş boya kabinlerinin içinde genellikle aydınlatma amaçlı kullanılan lambalar florasan tipinde lamba türleridir. Boya partiküllerini tutabilmek için yaş boya kabinleri içerisinde su perdeleme sistemleri bulunmaktadır.

Bu su perdeleme sistemleri hem yaş boyaları tutmak hem de boyama esnasında kullanılan diğer kimyasalların dış kısma çıkmasını engellemek amacı ile kullanılmaktadır. Otomatik olarak yapılan boya sisteminde çoğu kez personel yaş boyalara çok da fazla yanaşmadan isteğe bağlı renklerde yaş boya kabinlerinde gerekli olan boyama sistemine manuel kumandalı damper ile müdahale ederek boyama yapabilmektedir.