• bltmakinesatis@gmail.com
 Tünel Toz Boya Fırını

Tünel Toz Boya Fırını

Tünel Toz Boya Fırını ; Tünel tipi pişirme fırınlarının birçok uygulama alanı ve kullanım alanı bulunmaktadır. Konveyör yardımı ile yükleme ve boşaltmanın yapılabildiği bu fırınlarda seri olarak yapılabilmesi bu fırınların yüksek kapasitede çalıştığını gösterir. Sürekli olarak boyama yapmak isteyen fabrika ve tesislerde hiçbir şekilde bekletilmesine gerek duyulmadan kurutma ve pişirme yapılabilir. Farklı boyutlarda da üretilen bu tünel toz boya fırını çeşitleri günümüzde aktif olarak boyama tesislerinde kullanılmaktadır.

Bu toz boya fırınlarının çalışma prensibinde yakıcı bir şekilde kullanılmakta olan brülör alevinin tünel fırının yanma odasının bölümünden geçerek havayı ısıtması ve boyanın kurumasını sağlama sistemi bulunmaktadır. Isı transferi doğrudan yanmalı fırınlar gibi kullanılmamaktadır. Hava sirkülasyonunu da bu fırınlar içerisinde bulunan fanlar sağlamaktadır. Fanların sağladığı boya kurutma işleminde her zaman boyanın tam bir şekilde dalgasız olarak kuruması beklenmektedir.

Kapalı devre çalışma sistemine sahip olan tünel toz boya fırınları istenilen sıcaklıkta kullanılabilmektedir. Bu fırınlarda genel olarak bakıldığında basit bir sistem yoktur. Bir çok teknik özelliğe sahip olan tünel toz boya fırınları kullanımı uzun süre yapılabilir tiplerde üretilmiş olan fırın çeşitleridir.

Boya Fırınları; Günümüzde aktif olarak ürün üretim tesislerinde kullanılan boya fırınlarının bir çok teknik özellikleri bulunmaktadır. Bu teknik özellikler fırınlarda ne kadar çok gelişmiş olursa fırınların kullanımının o kadar kolay yapılması ve işlemin o kadar başarılı yapılabilmesi sağlanmaktadır. Boya fırınları içinde fırın sıcaklık kontrolleri dijital olarak sağlanır.

Fırınlarda dış kısımlarda bulunan elektrostatik toz boya kullanılabilmektedir. Fırın içeriğinde kaliteli malzemeler kullanılması fırının daha çok kullanım ömrünün uzun olmasını sağlamaktadır. Fırınlarda egzoz fanı bulunmaktadır. Egzoz fanları genellikle yaş boya fırınları içinde bulunmaktadır. Fırınlar içerisinde dikişsiz çelik çekme duman boruları kullanılır. Tünel toz boya fırınları ve her türlü pişirme fırınları paslanmaz saçtan imal edilmektedir. Isı dağılımı menfezler vasıtası ile homojen olarak sağlanabilmektedir.

Fırın içerisinde sirkülasyon radyan fanlar ile sağlandığı için bu fırınların içinde yapılan kurutma işlemi sonrasında tüm boyamanın pürüzsüz bir şekilde işlenebildiği ve fırın içinden çıkan her bir ürünün hemen kullanılabildiği görülür.