• bltmakinesatis@gmail.com
 Teflon Boyama

Teflon Boyama

Teflon Boyama ; Boyama sisteminde genellikle metal eşyalarda aktif olarak kullanılan teflon boyama işlemleri genel olarak bakıldığında bir çok metal eşya üzerinde yapılmaktadır. Boyama yapıldığında hangi boya kullanılıyor ise ona göre boyanın koruyuculuğu ön planda tutulur. Boyanın koruyuculuğunun yanı sıra görsellik de oldukça önemlidir. Boyama sistemleri reklam panolarında, otomotivde, genel sanayide, plastik yüzeylerin kullanılmış olduğu beyaz eşya ve küçük ev aletlerinde kullanılmaktadır.

Promosyon malzemeleri, mutfak eşyaları gibi malzemeler de boyama yapılarak kullanılan bir diğer gereçlerdir. Boyama sisteminin kurulması için toz boya kabinleri, toz boya tabancaları, yaş boya tabancaları ve yaş boya kabinleri gereklidir. Toz boya kullanımının oldukça yaygın olması neredeyse tüm metal yüzeylerde bu toz boyaların kullanılmasını sağlamaktadır. Diğer boya çeşitleri gibi insan sağlığına hiçbir zararı bulunmayan toz boyaların çevre dostu olması da bu toz boyaların diğer boyalara karşı bir numara daha kazanmasını sağlamaktadır.

Toz boya işlem aşamasında veya yaş boya işlem aşamasında kullanılması gereken toz boya ekipmanları ve yaş boya ekipmanları arasında sayılabilecek olan boya kabinleri bulunmaktadır. Bu kabinlerin kullanılmasındaki amaç kabinler dışarısına boyaların dağılarak hem ortamın boyanmasına engel olmak hem de ziyan olabilmesi muhtemel olan toz boyaların bir araya toplanma işleminin yapılmasıdır.

Yaş Boya Kabinleri ; Pürüzsüz bir şekilde boyama yapabilmek için gerekli olan yaş boya kabinleri günümüzde boyama atölyelerinde kullanımı sıklıkla yapılan boyaların kabinleri olarak kabul görmektedir. Yaş boya kabinlerinin kullanılmasının yapılmasındaki amaç, yaş boya yapan personelin sağlık açısından zarar görmemesini de sağlamak için yapılmaktadır. Yaş boyaların sağlığa zarar vermemesi için mutlaka personel tarafından bazı koruyucu ekipmanların kullanılması gereklidir.

Koruyucu ekipmanların kullanımları yapıldıktan sonra yaş boya uygulaması sonrasında personelin sağlık açısından sıkıntı çekmeden boyama işlemini tamamladığı görülmektedir. Yaş boyama yaparken kullanılan ekipmanlar bazı durumlarda otomatik olarak kurulmuş olan boyama atölyelerinde işlem yapabilirler. Bu otomatik boyama işlemlerinde hiçbir personel ortamda bulunmadan boyama işlemi yapılabilir. Mesela otomotiv şirketleri artık tüm boyama işlemlerini eleman kullanmadan büyük boyama sistemleri kurarak otomatik olarak yapmaktadır.