• bltmakinesatis@gmail.com
 Elsisan Toz Boya Kabin

Elsisan Toz Boya Kabin

Elsisan Toz Boya Kabin ;Toz boyama ve yaş boyama yapabilmek için birçok ekipmana ihtiyaç duyulmaktadır. Yaş boya veya toz boya yapabilmek için gerekli olan Elsisan Toz Boya Kabin boya uygulamaları için gerekli olan boyama kabinlerindendir. Boyama kabinlerinin toz boya işlemlerinde ve yaş boya yapımı aşamasında kullanılmasındaki amaç etrafa saçılacak olan boyalara engel olmak ve bu boyaların tek bir alan içinde toplanabilmesini sağlamak içindir. Boyama esnasında pürüzsüz boyalı yüzeylere sahip olmak için de kullanılması gereken bu kabinlere ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

Boya kabinlerinin yanı sıra boyama esnasında kullanılması gereken bir başka ekipman da yaş boya tabancaları ve toz boya tabancalarıdır. Yaş boya tabancaları ve kuru boya tabancaları kullanımı yapılırken, tabancadan çıkan partiküllerin tam olarak boyama yapılacak alana aynı seviyede düşmesi boyama işleminin pürüzsüz bir şekilde yapılabilmesini sağlayabilmektedir.

Boyama esnasında mutlaka boyayı yapan kişiler tarafından boyama ekipmanları kullanılmalıdır. Boyama kabinlerinde bir çok kabin türü kullanılarak en iyi şekilde boyama işleminin yapılmasını sağlayabilmektedir. Boya kabinlerinin çeşitleri; toz emaye kabinleri, su perdeli yaş boya kabinleri, siklon otomatik kabinler, siklon manuel kabinler, filtreli otomatik kabin ve filtreli manuel kabin olarak sayılabilir.

Toz Boya Ekipmanları ; Aktif olarak uzun bir süreden beri toz boya yapılarak yüzey iyileştirme işlemleri yapılmaktadır. Toz boya uygulamaları yaparak bir çok yüzeyi pürüzsüz halde boyayabilmek mümkündür. Toz boya ekipmanları kullanımında aktif olarak en fazla kullanılan ekipman türü ise kabinler, fırınlar ve tabancalar olarak sayılabilir. Toz boya kabinlerinin kullanılmasındaki amaç, toz boyaların tabancadan uygulamaya geçmesi durumunda bir miktar toz boyanın israf olabilmesidir.

Hiçbir şekilde boya yapma aşamasında boyanın israf olması boyama atölyelerinde veya boyama fabrikalarında istenilen bir durum değildir. boyama esnasında boya kayıplarına neden olmamak için kullanılan ekipmanlardan birisi olan boya kabinlerinin seçimi boya kaybı olmaması için iyi bir şekilde yapılırken, boya tabancalarının da seçimi en iyi şekilde yapılmalıdır. Kaçak veren boya tabancalarının kullanımı hiçbir şekilde yapılmamalıdır. Bunun nedeni kaçak yapan boya tabancalarının boya yapan personele de zarar vereceğinin düşünülmesindendir.