• bltmakinesatis@gmail.com
 Elektrostatik Boya Tabancası

Elektrostatik Boya Tabancası

Elektrostatik Boya Tabancası ; Teknolojinin gelişmesi iye birlikte boyama sistemlerinde de bir çok değişim görülmeye başlandı. Otomatik olarak yapılabilen boyama sistemlerinde çoğu zaman personellerin bile çok fazla efor sarf ederek görev yapmadan boyama yapılabildiği görülebiliyor. Elektrostatik boya tabancası çeşitleri güvenli bir şekilde boyama yapabilmek için kullanılmaktadır. Boyama sistemlerinde boya yapılacak olan materyaller isteğe bağlı olarak boya fırınlarında kurutulabilmektedir. Fakat boya yapılacak olan alanın taşınabilir olması boyama fırınlarının kullanımının yapılması gerektiğini göstermektedir.

Boyama işlemi yapmak için boyanın türünün biliniyor olması önemlidir. Mesela toz boya tabancaları toz boya yapmak için yaş boya tabancaları ise yaş boya yapmak için kullanılır. Toz boya sistemleri ve toz boya yaş boyadan çok daha fazla kullanılmaktadır. Akla gelebilen her alanda neredeyse kullanılabilen toz boya sistemlerinde toz boya kabinleri de kullanılan gereçlerden birisidir. Toz boya kabinleri içinde yapılan boyalarda boya sarfiyatı olmadan yapılan boyalar toz boya kabinlerinde kurutulduktan sonra kullanılır. Otomobiller, beyaz eşyalar ve mobilyaların boyama yapılarak kullanılması boyama sistemlerinin çok geniş alanlarda yapıldığını bizlere göstermektedir.

Toz Boya Tabancaları ; Toz boya işlemlerinde toz boya tabancaları kullanılması gereken materyallerdir. Toz boya tabancalarının seçimi her zaman yapılacak olan boyama işlemi çeşitlerinin türüne göre seçilir. Mesela toz boyama yapmak için toz boya tabancalarının kullanımı mutlaka gerekirken, yaş boyama yapmak için yaş boya tabancalarının kullanımı gereklidir.

Yaş boyama yapmak için geniş alanlı atölyeler veya fabrikaların gerekliliği yoktur. Bu işlem toz boya yapabilmek için de aynen yaş boyama işleminde olduğu gibi bir atölyeyi veya fabrikanın varlığını gerektirmemektedir. Toz boyama yapmak için sadece bir toz kabini ve bir toz boya tabancasının yeterli olması her alanda yapılabilecek olan boyama sisteminin olabileceğini gösterir.

Toz boyama işlemi için çoğu zaman inşaatlarda kullanıldığında kabine de ihtiyaç yoktur. Toz boya tabancalarının kullanımında hiçbir israf olmadan uzun süre toz boya tabancaları kullanılabilir. Toz boya yaparken kullanılan toz boya tabancalarının arızalanması sonrasında arıza yapan bu tabancaların arızaları yedek parçalarının yeni olan yedek parçalar ile değişimi yapılarak iyileştirilebilir.